İngilizce Seviyeleri

İngilizce dilini biliyor musun sorusuna karşılık verdiğimiz cevap ne kadar ve neye göre doğru? İngilizce seviyeleri, İngilizce dilini ne kadar bildiğimizi en iyi açıklayan tanımlamalar olarak karşımıza çıkıyor. Bu ingilizce seviyeleri ise A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak tanımlanıyor.

Günümüzün getirdiği en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi iletişim. Bu iletişimi evrensel olarak yapmak içinde ortak dil olarak kabul edilen İngilizceyi bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden bir çok kurs bu eğitimi vermek için kolları sıvadı. Peki bu dili biliyorsanız ne seviyede biliyorsunuz ya da eğitimi veren kişiler sizleri hangi seviyeye kadar çıkartacak? Biri size ingilizce seviyenizi sorduğunda ne diyeceksiniz?

Başlangıç / Beginner (A1)

İngilizce seviyeleri 6 adet olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler ingilizce öğrenmek istediklerinde en baştan en üst seviyeye kadar basamak şeklinde çıkıyorlar. İngilizce öğrenmek isteyen ve hiç bilmeyen kişiler A1 ile başlar ve C2’ye kadar çıkabilirler. Bu seviyede kişiler, kendilerini tanıtabilir, kim olduklarından bahsedebilir, nerede yaşadıklarını, kimleri tanıdıklarını, bir çok kişisel soruya cevap verebilir ve sorabilirler. Buna rağmen iletişim çok sığ, kısa ve uğraştırıcıdır. Düzgün bir iletişim için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Temel / Elementary (A2)

A1 seviyesinin sizlere yetmediği tahmin edilebilir bir durum. Yine de A2 seviyesi sizlere zar zor yetecektir. Bu seviyede kişiler çok daha iyi bir şekilde kendini açıklar, çok daha fazla kelime kullanırlar. Kişiler, aileleriyle ilgili konuşabilir, ilgi alanlarını ve bu alanlarla ilgili bilgileri anlatabilir. Günlük yaşamlarından bahsederek sorunlarını anlatabilir. Bu seviyede kişi çok daha öz güvenli ve bilgilidir.

Orta Seviye Öncesi / Pre-Intermediate (B1)

İngilizce seviyeleri içerisinde aslında konuşmaya başlama diyebileceğimiz seviyeye geldik. Diğer seviyelerde kendimizi anlatabiliyor olsak da daha çok “ben arkadaşımla buluşacağım” tarzında cümlelerden oluşuyor. Bu seviyede kişi çok daha iyi cümleler kurabilir hale geliyor. Bu düzeyde bulunan kişiler, iletişimlerinde bir çok konuda konuşabilir, temel noktaları anlayabilir, televizyon – radyo dinleyebilir duruma gelirler. Kişilerle güncel konular hakkında birbirleriyle sohbet edebilirler.

B1 seviyesi, İngilizceyi özel hayatınıza almadaki gerekli olan seviyedir. Etrafında konuşulan konularda yorum yapabilir ve dahil olabilirsiniz. Bu dil seviyesine geldiğinizde çok kapsamlı olmasa da hayallerinizi anlatabilirsiniz. Yurt dışı seyahatlerinde iletişim kurup kültürleri azda olsa anlamak için gerekli olan dil seviyesidir.

İngilizce Seviyeleri Nelerdir
Orta Seviye / Intermediate (B2)

B2, konum olarak olmasa da bilgi olarak ortada duruyor. Ana dili İngilizce olan kişilerle akıcı ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Diğer seviyelerde olduğu gibi basit cümleler yerine çok daha karmaşık fikirlerinizi anlatabilir ve düşünceleri anlayabilirsiniz. Günlük konuşmalarda akıcı ve anlaşılır bir duruma gelirsiniz.

İngilizce seviyeleri ilerlemeye bağlı olarak daha çok kelime bilmenizi sağlar. B2 ile birlikte bu durum daha da anlaşılabilir olur. Burada da kişiler dillerini daha anlaşılabilir konuşmak için çaba harcarlar. Bu seviye ile birlikte artık rahatça ingilizce bildiğinizi söyleyebilirsiniz.

Orta Seviyenin Üstü / Upper-Intermediate (C1)

C1 seviyesi ile birlikte artık günlük hayatta ihtiyaç duyduğunuz tüm İngilizceyi konuşabilir durumda olursunuz. Aklınızdan geçen herhangi bir şeyi karşı tarafa İngilizce olarak söyleyebilirsiniz. Farklı aksanları anlayabilir ve İngilizce bir metni okuyup anlayabilir ve çeviri yapabilirsiniz. İngilizceyi sözlü ve yazılı olarak akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu seviye daha çok genel İngilizcenin bitti noktadır. Bundan sonra yavaş yavaş akademik ingilizceye geçiş yapabilirsiniz. Uzun konuşmalara kayılabilir, farklı aksanlarda ki devrik cümleleri anlayabilirsiniz.

İleri / Advanced (C2)

C2 seviyesi ileri İngilizce konuşulan seviyedir. Buraya kadar geldiyseniz İngilizceyi ana diliniz gibi kullanabiliyorsunuz demektir. Bu seviyeyle birlikte C1 seviyesini daha da geliştirmiş duruma gelirsiniz. Sadece İngiltere ve Amerika gibi resmi dili İngilizce olan ülkelerde değil, diğer ülkelerde İngilizce konuşanlarla da iletişime geçebilirsiniz.

Bu seviye kendinizi en iyi şekilde ifade etmenize zemin hazırlamaktadır. Bu seviye ile birlikte artık günlük yaşamda anlamadığınız herhangi bir konuşma kalmayacaktır.

Niçin Level Plus'tan Eğitim Almalısınız?

Dil öğrenmekteki en önemli aşamalarından biri doğru ve düzgün bir şekilde konuşmaktır. Bu yüzden eğitim sektöründe uzman olan, diğer eğitim şirketlerine eğitmen yollamış Level Plus'tan eğitim almalısınız.

Bu sayede hem dili en baştan doğru bir şekilde öğrenirsiniz hem de en kısa sürede kendi gelişiminizi görebilirsiniz. Günümüzde İngilizce öğrenen belli bir kısmın en büyük sorunlarından biri, öğrendikleri İngilizcenin telaffuzda yanlışlarının olması. Yanlış telaffuzları öğrenmek, düzeltmekten daha kolay olduğundan, başta doğru bir şekilde öğrenmeniz en iyisidir.